Černý důl

Černý Důl leží v údolí potoka Čisté na úpatí Krkonoš 6,5 km východně od Vrchlabí ve výšce 684 m. n. m. Název vznikl patrně díky poloze uprostřed hlubokých černých lesů. Vznik Černého Dolu souvisí s počátky těžby rud v Krkonoších. Původně osada vznikla v okolí kaple v 16. století.
K architektonickým památkám patří – zaniklý hrádek Purkhybl nad soutokem potoka Čisté a Smrčiny na jižním okraji obce Černý Důl. Kaplička sv. Kříže a sv. Michala.
V dnešní době je Černý Důl především rekreačním střediskem. Nabízí návštěvníkům široké možnosti ve sportovním vyžití v kteroukoli roční dobu. Umožňuje uspokojení zájmů a potřeb turistů, cykloturistů, vyznavačů zimních sportů i milovníků odpočinku v létě u vody. Tělocvična v Černém Dole je k dispozici pro volejbal, nohejbal, basketbal, líný tenis a jiné hry.

Obec je původní hornická osada rozložená v údolí potoka Čisté, na samé hranici Krkonošského národního parku. Místo je ideálním východiskem k výletům na Černou a Liščí horu. Nedaleko leží krásné lázeňské město Janské Lázně, které se pyšní nejenom lázněmi, ale také lyžařský střediskem s nejdelšími sjezdovkami v Čechách. Atraktivní oblast východních Krkonoš umožňuje naplnění zájmů a potřeb turistů, cykloturistů, vyznavačů zimních sportů i milovníků odpočinku v létě u vody.

Tato stránka je také zobrazitelná v: English